3.4.2017
 
V posledních letech si lidé zvelebují své domovy, nebo spíše zahrady. Pergoly jsou tak prvkem, který se tak k tomuto faktu hodí nejvíce. Mohou mít několik typů provedení a být zastřešené nebo nezastřešené. 
 

Mnoho druhů pergol

Rozhodnout se pro správnou pergolu na zahradu, není jednoduché. Je to dost složité, protože pergol je opravdu hodně. Je zapotřebí promyslet nejen provedení, ale také z jakého materiálu pergola bude, zda bude přímo u domu, nebo stát samostatně a také myslet na to, zda bude zastřešená, nebo ne. Zastřešení pergoly se dá řešit i později, ale pokud o něm už majitel uvažuje, pak je vhodné jej také ihned zvolit. Je to levnější varianta, než později dokupovat. 
 

Klasika – dřevěné pergoly

Není asi žádným překvapením, že jsou na trhu známy dřevěné pergoly. To je takový prototyp běžného vzhledu pergoly. Dřevěných konstrukcí je celá řada, mnoho provedení, ale i typ střechy. To všechno může být při výběru hotové pergoly na zahradu důležité. Jinak vypadá rovná střecha. Něco jiného je, pokud je vrchní část pergoly šikmá a zas jiný vzhled má pergola s obloukovou střechou. V tomto je potřeba spíše vybrat podle vlastního vkusu. Všechny mají výhody i jisté slabší stránky. 
 

Hliníkové pergoly

Moderním provedením zahradních pergol jsou ty konstrukce z hliníku. Materiál je vhodný pro tento typ stavby, jelikož je dost pevný a odolný. Pergola hliníková bude silnou stavbou, která je také ale flexibilní, co se týče vzhledu. Nenápadný hliník se hodí k moderním domům, ale starším zástavbám. Nebude rušit okolí, v jakémkoli provedení. 
 

Posuvné pergoly

Méně známé jsou posuvné pergoly, které mohou být na jednu stranu zimní zahradou, pokud jsou plně zasklené a zavřené. A na druhé straně pak odkryté a nabídnout tak volný prostor. Posuvné pergoly si získávají své příznivce poměrně snadno, protože nabízí možnou variabilitu a využití témě ř po celý rok.