19.7.2017
Rozhodli jste se, že svůj pozemek obohatíte o krásnou
zahradní pergolu nebo altán? Ještě než se pustíte do samotné realizace, čeká vás celá řada rozhodnutí, jejichž důležitost není radno podceňovat.
K čemu bude pergola sloužit?
Účel
zahradní pergoly je třeba znát již předem, protože podle něj se bude odvíjet umístění, robustnost pergoly, její velikost, způsob zastřešení (nebo nezastřešení) nebo bočního zastínění a tak dále.
Pergola, která má sloužit jako dekorace a opora pro popínavé rostliny bude mít zcela jiné nároky než pergola určená pro společenské vyžití s posezením a třeba i krbem nebo podobně.
Kam pergolu umístit?
Dnes jsou velmi oblíbené pergoly ke zdi domu. Ty jsou skutečně vhodné, pokud budou využívány ke stolování, pořádání oslav, party, grilování a podobně, protože umožňují rychlý přístup do domu, do kuchyně apod.
Pergolu, která má sloužit jako místo pro relaxaci nebo pro práci, je však vhodnější umístit dál od domu do klidného zákoutí, kde nebudete rušeni. Pergolu je třeba orientovat i podle slunce a umístit ji ideálně do závětří. Předem zvažte také dostupnost zdrojů, jako je elektřina, internet, voda apod.
Jaký materiál zvolit?
Volba materiálu je samozřejmě zcela zásadní a bude se od ní odvíjet životnost pergoly, náročnost na údržbu, náchylnost k různým poškozením a samozřejmě vzhled.
Dřevěné pergoly se obvykle vyrábějí z tuzemských jehličnanů, nejčastěji ze smrku, který je levný a dobře se opracovává. Výhodnou volbou je však lepené lamelové dřevo, které lépe snáší vlhkost a nepracuje v průběhu času. Dřevěné pergoly jsou tradiční a cenově dostupné, ale vyžadují údržbu.
Ne tak
moderní pergoly hliníkové, které jsou sice finančně náročnější, ale jejich životnost je obrovská, aniž by vás to stálo práci. Hliníkové pergoly snášejí i nejhorší povětrnostní podmínky, jsou stabilní, nosné a velmi elegantní.