17.11.2017

Určitě jste byli třeba v sousedním Rakousku, kde jste viděli na venkově i předměstích větších sídel krásně upravené rodinné domky s perfektní fasádou a truhlíky plnými muškátů či begónií a jiných druhů květin. Vedle toho stejně dokonalé garáže i malé zahradní stavby, jež prosvítají přes plot. Naštěstí i u nás už je spousta stejně upravených domků a zahrad.

 

Multifunkční altánekzahradni altany7

Dobré příklady táhnou a většině lidí není lhostejné, v jakém prostředí žijí. Proto věnují úpravě okolí svého domu pozornost. Zahradu považují za svoji vizitku. Řada z nich proto umístí do zeleně zahradní altán. V minulosti byla tato stavba chápána hlavně jako odpočinkový koutek k odpolednímu dýchánku při kávě a čaji. Dnes ale nabízí taková stavba opravdu multifunkční využití. Můžete sem umístit gril a pořádat grilovací párty. Děti si zde mohou pod střechou hrát, i když zahradu zrovna skrápí deštík. Část altánu může posloužit i jako provizorní úložný prostor, když ještě nechcete ukládat zahradní nářadí do domu.

 

Postavte si skleník

Máte rádi květiny a chcete se jimi chlubit? Pochutnáváte si rádi na kvalitní zelenině. Jestliže si na obě otázky odpovídáte ano, nabízí se úvaha, zda si nepořídit polykarbonátový skleník. Může posloužit k předpěstovávání rostlin a květin, které pak vysadíte do zahrady, ale i jako sezónní nebo dokonce celoroční pěstírna – v případě vytápěného skleníku. Vlastnoručně vypiplaná zelenina chutná jinak, než ta z obchodu. Pečlivě si ale rozmyslete, kam skleník umístit a jaký tvar, typ a velikost nakonec vyberete.

 

Postarejte se i o svůj vůz

Vybudovali jste si altán pro posezení i ukrýt před deštěm, zahradu využíváte pro pěstování rostlin a květin i relaxaci. Ovšem jedním z prvních kroků po dobudování domu patří i otázka: Kam se svým autem? Vlastně byste měli tuto otázku řešit už souběžně se stavbou domu – pokud se například rozhodnete, že se garáž stane součástí vašeho domu. Jestliže ano, možná se vám po dostavbě bude hodit i přístřešek na auto, pokud nebudete chtít s vozem pokaždé zajíždět do garáže, nebo když si pořídíte do rodiny dva vozy.