29.12.2017

Chcete-li zahradničit a myslíte to vážně, nejspíše uvažujete o pořízení foliovníků, nebo skleníků. Jenže pro co se vlastně rozhodnout? Váháte a nejste si jistí. Pojďme si tedy probrat, kdy zvolit foliovník a kdy raději skleník, respektive jaké jsou výhody obou těchto řešení zázemí pro zahradu?

Závlaha se neodpaří do ovzduší sklenik

Fóliovník je v podstatě jednoduchý plastový tunel, který se natáhne na konstrukci ukotvenou k zemi. Dnes jsou k dispozici konstrukce, které se jednoduše sestaví k sobě, sešroubují a dostanete je již hotové. Především jde o to, že fóliovníky dokážou ochránit rostliny před nepřízní počasí. Nedokážou ale tak jako zahradní skleníky zajistit tepelnou izolaci. I tak ale umí zajistit, že se závlaha nebude tolik odpařovat do ovzduší, a tím pádem rostliny porostou lépe a rychleji, a o to především jde.

Nejdříve zkuste fóliovník

Každopádně fóliovník má proti skleníkům ze skla četné výhody. Především jde o tom, že jeho montáž je velice jednoduchá. Dále pořizovací náklady jsou velice nízké. Navíc můžete stavbu kdykoli podle aktuální potřeby přemístit, což je velmi jednoduché. Pokud se zahradničením začínáte, je nejlepší zkusit nejprve fóliovník, teprve potom přejít na skleník. Nejdříve si prostě osaháte určité zákonitosti pěstování a vyzkoušíte si je ve fóliovníku a potom si můžete totéž zkusit se skleníkem.

Vydrží i desetiletí

Když už jste si svými pěstitelskými schopnostmi jistější, můžete se pustit do dalších věcí. Například v takovém případě můžeme jenom doporučit skleníky z polykarbonátu. Tento materiál je mimořádně vhodný na podobné účely. Je totiž prakticky nerozbitý. Vydrží i kroupy, déšť vichřici. Na rozdíl od fóliovníku zde navíc můžete něco pěstovat celoročně. Nemusíte se tedy být, že by prostor pro vaše výpěstky něco zničilo. Naopak tento druh skleníku vám při správné údržbě vydrží i dlouhá desetiletí.